GALERIJA VARTAI VIENNACONTEMPORARY MENO MUGĖJE

Šiemet rugsėjo 27 – 30 d.  Austrijoje, Marx Halle ekspozicijų centre vykstanti viennacontemporary meno mugė ir vėl sukvies 118 galerijų ir institucijų iš 27 valstybių, kurios Vienoje pristatys šiuolaikinio meno kūrinius.  Galerija „Vartai“ jau penktąjį kartą iš eilės dalyvauja viennacontemporary meno mugėje, kur šį kartą pristatys dinamiško menininkų kolektyvo - lietuvių menininkų Aido Bareiko ir Dominykas Sidorovo, bei žydų kilmės  kūrėjos Keren Cytter darbus.

Mugėje pristatomos ekspozicijos ašyje atsiduria laiko tema, kurią per daiktiškąsias ir žmogiškąsias perspektyvas artikuliuoja visi trys menininkai. Niujorke kuriančios menininkės K. Cytter video darbe Žudanti laiko mašina (2018) kūrinio sandara laužo konvencines naratyvo struktūras, įprastinę laiko tėkmę ir sąmoningai klaidina žiūrovą laike ir siužete. Kūrinyje drąsiai teigiama, kad kiekvienas žiūrintis šį 12 minučių ir 20 sekundžių video kūrinį bei bandantis jį perprasti, per šį laiką neišvengiamai artėja prie savo mirties taško. Apie tai galvojant kartu pristatomuose autoportretuose menininkė ant reflektyvaus popieriaus fiksuoja save, savęs piešimo procese -  su markeriu rankoje, neužbaigtomis linijomis, kurios ir neturi pasibaigti, kadangi šie darbai kalba ne apie sustojimą, o apie procesualumą. Žiūrint į šiuos darbus neišeina juose nepamatyti savęs ir nesudalyvauti menininkės parengtoje autorefleksijoje. Tokiu būdu atlikti darbai kas kartą į juos žiūrint vis kinta ir atsinaujina kartu su žiūrinčiuoju, o po to ir vėl laukia kito.

Tuo tarpu Niujorke taip pat kuriančio ir gyvenančio menininko Aido Bareikio instaliacijose ir objektuose dažnai juntamos entropiškos, postapokaliptinės būsenos, kurios viena vertus lyg ir simboliškai pranašauja visišką žlugimą ir nyksmą, kita vertus yra didžiulis potencialas naujoms idėjoms ir naujai pradžiai. Menininko rasti daiktai dėliojami, jungiami, kol įgyja naują pavidalą kaip visuma, tuo pačiu išlaikydami pirminę formą ir atpažįstamumą. Pasak menininko, kiekvienas daiktas potencialiai yra šiukšlė, tačiau, kaip greitai daiktas virsta šiukšle, kiek trunka jo egzistavimo laikas, priklauso ne nuo materialių dalykų. Daiktams suteikta meninė, kultūrinė ar simbolinė vertė prailgina materialių objektų gyvenimą šimteriopai. 

Galiausiai, tapytojas Dominykas Sidorovas pristatomų darbų kolektyvą papildo tapybos kūriniais. Šis menininkas sutelkia dėmesį į kasdienius objektus, sutinkamus bendrose kultūrinėse ar asmeninėse erdvėse. Stebėdamas juos menininkas ėmė dvejoti jų kuriamų reikšmių stabilumu. Piešiniuose vis kartodamas tas pačias struktūras D. Sidorovas pastebėjo jų sukeistėjimo ir supanašėjimo su kuo nors kitu efektą. Priešingai nei A. Bareikis, šis menininkas nejungia, o apvalo objektus, juos abstrahuoja, tačiau pasiekiamas tikslas konceptualiai panašus – sukuriami aptakūs, vis dar atpažįstami, bet jau daugiareikšmiai, hibridiški objektai, balansuojantys tarp gyvasties ir daiktiškumo, tarp nuobodulio ir paprastumo. Vaizduojami objektai čia tampa veikiau simboliais, o ne dar kartą reprodukuojamais daiktais.

Viennacontempoary meno mugė
Galerijos „Vartai“ stendas B06
Rugsėjo 27 – 30 d.
Karl-Farkas-Gasse 19, 1030 Wien

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos respublikos kultūros ministerija.