VADIM FISHKIN. LIGHT MATTERS
ARTSCAPE: SLOVĖNIJA
2014 kovo 25 d. - gegužės 10 d.
Atidarymas kovo 25 d., 18 val.

Kovo 25 d., 18 val. galerijoje „Vartai“ atidaromos dvi solo parodos, kurios yra ilgalaikio projekto „Artscape“ dalis. Šįkart pristatomi du menininkai, savo kūryboje pritaikantys gamtamokslinius dėsnius, atradimus ir priemones. Tai beveik 20 metų Slovėnijoje gyvenantis ir kuriantis rusų kilmės menininkas Vadimas Fishkinas ir šiais metais meno daktaro vardą Londono Karališkajame menų koledže ginsiantis lietuvių menininkas Julijonas Urbonas. Šie menininkai kuria technologiškai inovatyvius, bet idėjiškai skirtingus kūrinius. 

Vadimas Fishkinas savo postkonceptualioje kūryboje apmąsto avangardo tradiciją, kurioje jam svarbūs utopijos, (savi)apgaulės, žmogaus siekio kontroliuoti gamtą ir kosmosą aspektai. Meną jis suvokia kaip laboratoriją, kurioje galima įgyvendinti mokslininkų atmestas utopijas. Fishkinas jas įgyvendina ir pristato eidamas keletu kelių – sukonstruodamas apgaunantį, fizikos dėsniais priverčiantį suabejoti elekroninį ar šviesos objektą; instaliacijoje įdarbindamas šviesą, orą ir garsą, kad suglumintų ne tik žiūrovo žvilgsnį, bet ir kitas jusles; pasinaudodamas bevieliu ryšiu, kad per atstumą kontroliuotų aplinką, nuo kurios pats yra labai toli arba pasirinkdamas paprasčiausią technologiją – nužymėdamas utopinę idėją piešinyje. Fishkino kūryboje nestinga humoro ir absurdo, tačiau tuo pat metu jis sudėtingoms savo kūryboje naudojamoms technologijoms suteikia poetinį charakterį. 

Parodoje bus pristatomos naujausios jo šviesos instaliacijos: "Nuo saulėtekio iki saulėlydžio" (2013), kurioje panaudoti saulės šviesą imituojantis šviestuvas ir saulės energija varomi automobilių modeliukai, ir "Durys" (2013), kurioje durų imitacija su įmontuota šviesų ir garso aparatūra lankytojams sukels skirtingus "už durų" esančių erdvių ir vykstančių vyksmų įspūdžius. Likusioje parodos dalyje bus pristatoma ankstyvesnių jo kūrinių ekspozicija, pristatanti įvairiapusę Fishkino kūrybą. 


Partneris: Galerija Gregor Podnar 
Parodos rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Mabre Residence (hotel)
Galerijos rėmėjai: Lietuvos rytas, Infoterminalas, Ekskomisarų biuras, Namas ir aš, Draugų studija 
__________________________________________

 „Artscape“ – ilgalaikis tarpdisciplininis projektas, pradėtas 2009 metais, Vilniui tapus Europos kultūros sostine, kaip bendras trijų organizacijų „Menų vartai“, „Kino Pavasaris“ bei „Vilniaus džiazo festivalis“ renginys, pristatantis XXI amžiaus Europos šalių meno scenas. Galerijoje VARTAI vykstančioje „Artscape“ dailės programoje pristatomi išskirtiniai užsienio šalių menininkų solo projektai drauge su lietuvių kūrėjų darbais. Iš viso projekte jau dalyvavo 38 Lietuvos ir Europos menininkai: Ignasi Aballí, Hans Op de Beeck, Laura Garbštienė, Ugnius Gelguda, Jesper Just, Žilvinas Landzbergas, Atelier van Lieshout, Dainius Liškevičius, Miks Mitrēvics, Gintaras Makarevičius, Svajonė ir Paulius Stanikai, Erwin Wurm ir kt. Nuo 2012 metų „Artscape“ parodų ciklas prasiplėtė, parodas kviečiami rengti menininkai iš viso pasaulio.