INDRIKIS GELZIS
2015 sausio 8 d. - vasario 7 d.
Atidarymas sausio 8 d. (ketvirtadienį) 18 val.

Sausio 8 d. galerijoje “Vartai” atidaroma jaunosios kartos latvių menininko Indrikio Gelzio personalinė paroda. Dviejose galerijos salėse menininkas pristato naujausią, iš skirtingų elementų sudarytą instaliaciją, kurios pagrindinė tema – meno kūrinio percepcija, jos sąlygos ir paradoksai. Su skirtingomis medijomis dirbantis menininkas per palyginti trumpą laiką spėjo pasižymėti Latvijos šiuolaikinio meno scenoje. Ši paroda – pirmasis jo pasirodymas Lietuvoje. 

Menininkui aktuali percepcijos (suvokimo) tema, atskleidžiama parodoje, sukuriant tam tikrą siurrealistinę situaciją: vienoje galerijos salių rodomas videodarbas, kuriame trys žiūrovai stebi tris vienodus paveikslus. Gretimoje salėje - eksponuojamos dvi identiškos, tačiau skirtingo mastelio medinės lentynos ir du video filmai. Keistą scenografiją papildo gipsinės pėdų atliejos, „keliaujančios“ palei salėse išdėstytus objektus ir juos tarsi sujungdamos tarpusavyje. Instaliacija iliustruoja iš pažiūros įprasto proceso – suvokimo – komplikuotumą, teigdama, jog skirtingi individai tuos pačius objektus mato skirtingai, o tapatumas yra visuomet kvestionuotina kategorija. Jeigu du žiūrovai vienu metu žiūri į tą pačią lentyną ir mato ją skirtingai, galbūt iš tikrųjų yra dvi paralelinės realybės, kuriose yra dvi lentynos, stovinčios dvejose galerijose? Menininko kūriniai tiria paaiškinamumo ribas, tarsi pratęsdami prancūzų fenomenologo Maurice Merleau-Ponty mintį, jog menas – tai privilegija padaryti regimas tas kasdienio gyvenimo briaunas, kurių neįmanoma pamatyti ir suvokti fiziniais jutimo organais. 

Pomėgis atskirti ir individualizuoti kiekvieno atskiro individo percepciją bei stebėti tarp jų atsiradusius skirtumus, siurrealizmo principais paremtas vaizdo konstravimas, dėmesys kasdienių reiškinių, veiksmų ar aplinkos performatyvumui – tai ne tik šiai parodai, bet ir visai I. Gelzio kūrybai būdingi bruožai. 

Indrikis Gelzis (g. 1988) šiais metais baigė Vizualiųjų komunikacijų magistrantūros studijas Latvijos dailės akademijoje. Indrikis yra surengęs tris solo parodas Latvijoje, dalyvauja Latvijos ir tarptautinėse grupinėse parodose, meno festivaliuose. 10-ajame Tarptautiniame šiuolaikinio videomeno festivalyje Ūdensgabali (‘Waterpieces’), Rygoje, jis pelnė specialų įvertinimą. 

Globėjas Vilniaus miesto savivaldybė 
Galerijos rėmėjai: Lietuvos rytas, Ekskomisarų biuras, Infoterminalas, Namas ir Aš 
Dėkojame Latvijos Respublikos ambasadai, Romui Kinkai