JESPER JUST / SVAJONĖ IR PAULIUS STANIKAI
ARTscape: Danija
2010 gruodžio 4 d. - 2011 vasario 4 d.
„ARTscape: Danijai“ atstovauja žymus Kopenhagoje ir Niujorke gyvenantis bei kuriantis danų menininkas Jesper Just. Šis menininkas gerai žinomas ir pripažintas tarptautinėje meno scenoje kaip itin savita stilistika ir tematika išsiskiriantis videofilmų kūrėjas. J. Just videofilmai pristatomi solo bei grupinėse parodose Europoje bei Jungtinėse Amerikos Valstijose. Menininko darbų peržiūras yra rengę pasaulinio garso muziejai: MoMA (Niujorkas, JAV), Tate Modern (Londonas), Malmö Konstmuseum (Malmė, Švedija), KIASMA (Helsinkis), Guggenheim Museum (Niujorkas, JAV) ir kt. 

Parodoje pristatomi 3 menininko videofilmai, tarp kurių yra ir vienas naujausių, sukurtas 2010 metais. J. Just darbuose gvildenamos identiteto ir žmonių (dažnai vyrų) tarpusavio santykių temos. Videofilme „Something to Love“ (2005), kaip ir daugumoje ankstesnių darbų, nagrinėjamas stereotipinis vyro/-ų vaizdavimas. Būtent socialinių ir kinematografinių vyro reprezentavimo konvencijų peržengimas ir yra vienas pagrindinių J. Just darbų elementų. Kitame šiai parodai atrinktame menininko filme „A Vicious Undertow“ (2007) pagrindinis dėmesys sutelkiamas į lyčių vaidmenis, išryškinant socialiai ir kultūriškai sugeneruotą jų absurdiškumą. Be to, šiame darbe menininkas pirmą kartą pagrindiniu veikėju pasirenka ne vyrą, o moterį. Naujausiame kūrinyje „Sirens of Chrome“ (2010), J. Just dar kartą primena apie savo sugebėjimą kinematografine kalba mistifikuoti erdves bei personažus. Nors ir toliau gilinamasi į socialinius žmonių santykių klausimus, tačiau filmo personažai – vien moterys (juodaodės). Gal tai žymi naują menininko kūrybos etapą? 

Drauge su Jesper Just šioje parodoje kūrinius pristatys ir tarptautinėje meno scenoje gerai žinomi lietuvių menininkai Svajonė ir Paulius Stanikai. Menininkų pora šiuo metu gyvena ir kuria Paryžiuje, dalyvauja grupinėse parodose bei rengia solo pasirodymus įvairiose Europos, Amerikos ir Azijos šalyse. 2003-aisiais Stanikai buvo išrinkti atstovauti Lietuvai 50-ojoje Venecijos bienalėje. Kūrinius yra pristatę Nacionaliniame muziejuje Varšuvoje, Pekino Bienalėje, Pompidou centre Paryžiuje, „White Box“ galerijoje Niujorke, Liverpulio bienalėje ir kt. Kūrinių tematika dažnai susijusi su trauminiu ir emociniu žmogaus patyrimu, o meninėje praktikoje naudojamos mišrios medijos. Parodoje publika turės galimybę pamatyti naujus menininkų darbus. Vienas jų − instaliacija „Alergija saulei (Hannelore Kohl)“ (2010-aisiais rodytas tarptautinėje Liverpulio meno bienalėje), kurioje netiesiogiai cituojama buvusio Vokietijos kanclerio Helmuto Kholio žmonos istorija. Hannelore Khol metų kovojo su alergija saulės šviesai. Galiausiai ji nebegalėjo išeiti iš namų ir gyvenimą baigė savižudybe. Kartu tai istorija apie patriarchatą ir Antrojo pasaulinio karo įvykius, įtakojusius tragiškus žmonių likimus bei patologijas. Istorija pasakojama didelio formato piešiniuose, nuotraukose, šviesos instaliacijoje.

„ARTscape: Danija“ parodos kūrėjus jungia savitas gebėjimas įtraukti žiūrovą į kūriniuose pasakojamas, perpasakojamas, interpretuojamas istorijas, manipuliuoti ir provokuoti (nors ir skirtingais, bet ne ką mažiau veiksmingais būdais) jų emocijas, patraukti išskirtiniu vizualumu, kuris dažnai neadekvatus turiniui. 
 
Paroda surengta bendradarbiaujant su Christina Wilson gallery Kopenhagoje.

Kuratorė: Aušra Trakšelytė