CSABA NEMES / EVALDAS JANSAS
ARTscape: Vengrija
2009 spalio 9 d. - lapkričio 6 d.
Kuratorius/ė: Laura Rutkutė

Vilniaus – Europos Kultūros sostinės 2009 projektas ARTscape - tai ilgalaikis tarpdisciplininis projektas pristatantis dvylikos buvusių ir būsimų Europos kultūros sostinių savičiausius šiuolaikinio vaizduojamojo meno, kino ir džiazo atstovus bei jų kūrinius. Galerijos Vartai, Kino Pavasario bei Vilniaus džiazo festivalio surengta intensyvi iki 2010 metų truksianti programa supažindins lietuvių publiką su pristatomų šalių meninės pasaulėžiūros ypatumais. Trys skirtingos medijos – vizualinis menas, kinas bei muzika nubrėš aiškias dinamiškų kultūrinių procesų diagramas. Programoje bus pristatyti Suomijos, Estijos, Austrijos, Nyderlandų, Vokietijos, Jungtinės karalystės, Portugalijos, Ispanijos, Vengrijos, Belgijos, Italijos ir Prancūzijos šiuolaikinio meno, džiazo ir kino atstovai. 

 VENGRIJA Spalio 9 d. – lapkričio 6 d. 
 CSABA NEMES „The Last House“ EVALDAS JANSAS 
 
Galerijoje „Vartai“ pristatoma viešais iššūkiais pagarsėjusių šiuolaikinių menininkų – vengro Csaba Nemes ir lietuvio Evaldo Janso – kūryba. 

Csaba Nemes pasitelkęs tapybą, piešinį, filmą ir animaciją mąsto apie visuomenei svarbius dalykus – kolektyvinę ir kultūrinę atmintį, socialistinės praeities liekanas, politinių permainų poveikį eilinių žmonių kasdienybei. Vengrų menininko paroda „The Last House“ sudaryta iš tapybos darbų ir filmo „Softies“, pagrindinė jos tema – painūs santykiai tarp reprezentacijos ir viešumos, romantiškų masinių medijų klišių ir visuomeninių vaidmenų. 2007 m. Csaba Nemes buvo išrinktas atstovauti savo šaliai Venecijos bienalėje, tačiau vėliau Vengrijos kultūros ministerija šį sprendimą atšaukė, ir tai tapo neginčijamu cenzūros, siekio kontroliuoti ir slopinti radikalųjį meną įrodymu. 

Evaldas Jansas, pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje ir Europoje žinomas kaip provokuojančių performansų ir filmų kūrėjas, po ilgokos pertraukos sugrįžta prie tapybos – nepamainomos vaizduotės procesų įkūnijimo priemonės. Parodoje eksponuojamas drobes ir mažos trukmės vaizdo-garso darbus sieja bendra tema – žodinės ir vaizdinės interpretacijos galia, lemianti kultūrinių vaizdinių išlikimą, jų netikėtas „sueitis“ ir permainas. Parodos kuratorė– Erika Grigoravičienė Paroda organizuojama bendradarbiaujant Knoll Galerie Budapešte.
Renginį pristato – Vilnius- Europos kultūros sostinė 2009 
Globėjai - Vilniaus Miesto Savivaldybė / LR Kultūros Ministerija
Partneriai - JCDecauxs 
Informacijos rėmėjai - Lietuvos rytas 
Mobiliosios medijos partneris - Omnitel 
ARTscape Vengrija rėmėjai – Vengrijos kultūros institutas Estijoje, Vengrijos filmų institutas Magyar Filmunio, Budapešto trumpametražių filmų festivalis, TEO, Ekskomisarų biuras, Crowne Plaza, Ollex, Scandic Neringa, 7 Mylios, DHL